НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

НСРР: Во новата влада да има најмалку 30 проценти жени

Националниот совет за родова рамноправност (НСРР) денеска апелира до мандатарот Зоран Заев при составување на владата да го почитува Законот за еднакви можности со кој, како што укажува советот, жените треба да бидат застапени на сите нивоа и позиции со најмалку 30 проценти. ­

-Очекуваме дека ќе ја почитувате законската обврска при изборот на министри/ерки. Националниот совет за родова рамноправност како организација која повеќе од 20 години работи на родовата рамноправност бара почитување на Законот за еднакви можности со кој се гарантираат квотите од 30 до 40 проценти рамноправна застапеност на жените на одлучувачки позиции – наведува НСРР во барањето до мандаторот Заев.

Националниот совет се надева на целосно почитување на Законот за еднакви можности и остварување на родовата рамноправност како демократска земја.лв

Би те интересирало и

Ангеловски пред Финска: Да ја продолжиме серијата натпревари без пораз

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски денеска пред натпреварот со Финска во Белек, ...

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград

Општина Крива Паланка денес беше домаќин на градоначалникот на Босилеград, Република Србија. Двајцата колеги расправале ...