Обвинетиот за убиството на охриѓанецот, Матилоски повеќе не се смета виновен за делото што му се става на товар – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Обвинетиот за убиството на охриѓанецот, Матилоски повеќе не се смета виновен за делото што му се става на товар

Триесетгодишниот, српски државјанин Бојан Угреновиќ обвинет за убиство на охриѓанецот, Димитар Матилоски ланската новогодишна ноќ, повеќе не се смета за виновен за кривичното дело што му се става на товар. Тој на денешното прво рочиште од повторениот судски процес пред Охридскиот основен суд се произнесе невин за стореното дело.

Претседавачот со Судскиот совет, судијата Весна Кичеец потоа го одложи рочиштето за септември, кога искази треба да дадат сведоци по случајот.

Изјавата на обвинетиот е дијаметрално спротивна на онаа дадена во првото судење на 15 декември минатата година, кога го призна делото и изрази каење и жалење за последиците од инцидентот кога смртно беше претепан 27-годишниот Матилоски пред кафе бар во центарот на Охрид. Тогаш судот го осуди Угреновиќ на казна затвор во времетраење од 16 години, која подоцна беше поништена од Апелацискиот суд во Битола поради забелешки, а предметот е вратен на повторно судење во Основниот суд во Охрид.

Би те интересирало и

Малолетник нападнат во Скопје

Неколку непознати лица нападнале малолетник во Скопје – соопшти денеска МВР. Инцидентот се случил вчера ...

Пожарникар загина за време на снимање филм со Брус Вилис

Триесет и седумгодишен пожарникар загина, а двајца негови колеги се повредени на местото каде што се ...