Облачно и студено време денеска во Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Облачно и студено време денеска во Македонија

Облачно и студено време не’ очекува денеска во Македонија, како и повремени врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), претежно во западните и северните делови. На планините над 1500 м.н.в. ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен повремено засилен северозападен ветер (на моменти до 70 км/ч).

Утринската температура ќе се движи од шест до 15, а дневната температура од осум до 16
степени.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со повремен дожд, повремено интензитетот на
врнежите ќе се засилува. Ке дува умерен до засилен ветер од северозападен правец.
Температурата ќе се движи од девет до 10 степени.

На планините над 1500 м.н.в. ќе има и врнежи од снег. Ќе дува умерен повремено засилен
северозападен ветер (на моменти до 70 км/ч), кој ќе предизвика значително и нагло опаѓање на
температурата на воздухот за околу 13 степени. Од недела следува период на стабилно и суво
време со постепен пораст на дневната температура.

Би те интересирало и

Три села беа отсечени поради огромно свлечиште викендов крај Крива Паланка

Околу 3000 жители од трите села Станци, Дренак и Дурачка река викендов беа отсечени од ...

Сведочење за претепувањето на Села: Лицето му беше разобличено, уште еден удар и ќе умреше

Кога дојдов во Собранието вратите веќе беа отворени, имаше полиција но не ги одвраќаше луѓето ...