Оваа билка е најмоќниот антиоксиданс, а веројатно ја имате дома – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Оваа билка е најмоќниот антиоксиданс, а веројатно ја имате дома

 

За медитеранските народи важи дека се здрави и младолики и ретко патат од срцеви заболувања. Сето ова често се препишува на врамнотежената исхрана која изобилува со риба и зеленчук.

Меѓу нивните „тајни“ е еден зачин кој со задоволство го ставаат во скоро па секое јадење-босилек. Лековитите дејства на оваа билка се познати од многу одамна. Сепак најголемата популарност босилекот ја стекна во текот на последниве години. А една од главните причини за ваквата слава е големото присуство на антиоксиданси во составот. Токму тие се чувари на здравото срце, но делуваат и превентивно кога станува збор за разни болести.

Освен тоа, имаат и антивоспалително и антиканцерогено дејство. Помагаат и во забавување на процесот на стареење. Па така, босилекот важи за чистач на крвните садови, но помага и во контрола на холестеролот. Има висока содржина на витамин К, А и Ц витамин, како и бета каротен.

Овде не завршува листата со добри карактеристики. Босилекот е богат извор на минерали како калциум, калиум, манган и флавоноиди. Но, има седативно дејство, па не се препорачува да биде дел од исхраната на трудниците на почетокот од бременоста, како и кај бебиња помали од шест месеци. Иако често се конзумира во исушена форма, во облик на зачин, се разбира, најздрава варијанта е кога се конзумира свеж.

 

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...