Ова се четирите репрезентации кои ќе играат во полуфиналето на ЕП во ракомет – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ова се четирите репрезентации кои ќе играат во полуфиналето на ЕП во ракомет

Франција и Шведска од Групата 1, а Данска и Шпанија од Групата 2 се четирите репрезентации кои се пласираа во полуфиналето на 13. Европско првенство што се одржува Хрватска, по одигрувањето на третото коло од Главната фаза што се играше во Загреб и Вараждин.

Откако загуби од Франција во последниот натпревар, домаќинот Хрватска извиси од можноста да се бори за медал и во петок против Чешка ќе игра за петтото место на првенството кое на крајот ќе има нов шампион бидејќи се уште актуелниот првак Германија не успеа да се пласира во најдобрите четири репрезентации.

Македонија ќе заврши на 11. место на крајот откако со пораз од Данска го заврши својот настап на континенталниот собир.

Резултати 3. коло – Група 1 (Загреб):
Србија – Белорусија 27:32
Шведска – Норвешка 25:28
Хрватска – Франција 27:30

Табела:
1. Франција 10 бодови
2. Шведска 6
3. Хрватска 6
4. Норвешка 6
5. Белорусија 2
6. Србија 0

Резултати 3. коло – Група 2 (Вараждин):
Словенија – Чешка 26:26
Македонија – Данска 20:31
Германија – Шпанија 27:31

Табела:
1. Данска 8 бодови
2. Шпанија 6
3. Чешка 5
4. Словенија 4
5. Германија 4
6. Македонија 3

Преземено од: Сител

Би те интересирало и

Пред 16 години Кометал ЃП стана европски првак (Видео)

На 19 – ти мај во 2002 година во салата на СРК „Кале“ во Скопје ...

Вардарки отпатуваа за Будимпешта по посакуваната титула

  Ракометарките на ЖРК Вардар попладнево отпатуваа за Будимпешта на „фајнал-фор“ турнирот во Лигата на ...