Одложен штрајкот на грчките железничари – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Одложен штрајкот на грчките железничари

Четиридневниот штрајк на грчките железничари, што требаше да трае од денеска до петок, е одложен, соопшти доцна синоќа Синдикатот на вработените во грчката железница „Треносе“.

Во соопштенито се посочува дека денеска и утре железничкиот сообраќај во Грција ќе се одвива нормално, а наместо четиридневен, во четврток ќе биде одржан 24-часовен штрајк.

Согласно новата одлука на Синдикатот, в четврток нема да сообраќаат меѓународните и меѓуградските возовите, како ни градската железница во Атина.

Синдикатот го организира штрајкот поради незадоволството на вработените од условите за работа и од состојбата на железничката инфраструктура.

 Преземено од: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Тачи: Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можна годинава

Спогодбата за сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можно да се постигне ...

Анкета: Мнозинството Срби се против членсто на земјата во НАТО

Мнозинството српски граѓани, односно 84 проценти, не поддржуваат членство на Србија во НАТО, две третини, ...