Од денеска ограничена пловидбата на скутери и чамци во езерата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од денеска ограничена пловидбата на скутери и чамци во езерата

Од денеска почнува ограничувањето за пловидба на скутери и чамци по водите на природните езера во Македонија. Забраната за движење е до 31 август, во периодот од 11 до 19 часот низ Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро. Чамците пак, не смеат да пловат по езерските води од 21 до 5 часот наутро.

Целта на ваквата мерка е подигање на нивото на безбедноста во пловидбата и на капачите.

За непочитување на ограничувањето стапува на сила забрана за пловидба и се изрекува глоба

Би те интересирало и

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека со наместен тендер ќе се набавуваат реагенси, СДСМ најавува подобри здравствени услуги

Опозицијата обвинува дека СДСМ има намера да ја централизира набавката за реагенси за сите лаборатории ...