Од денес аплицирање за пасоши и во Маврово – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од денес аплицирање за пасоши и во Маврово

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во полициската станица во Ростуше стави во употреба целосна апаратура за издавање на лични документи за жителите на Општината Маврово и Ростуше. 

Министерот Спасовски притоа порача дека оваа одлука е резултат на проценката за  потребите на населението од оваа општина за добивање на лични документи. Сега   жителите од општината Маврово и Ростуше нема веќе да се изложуваат на додатни трошоци и за документите да аплицираат во Гостивар, како досега.  Имајќи во предвид дека општината има  голем број на печалбари  кои доаѓаат во летниот период во  родниот крај, издавањето на личните документи  за нив сега е многу прифатливо.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Одложено рочиштето за Титаник 2: Обвинетите ќе го разгледуваат прочистеното обвинение

Денешното, прво рочиште за случајот Титаник 2 беше одложено, откако обвинителката Фатиме Фетаи им даде ...

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Почнувајќи од денес, на сите клиенти кои ќе го одберат семејното приватно здравствено осигурување на ...