Од каде доаѓа Караоќето и кој го има измислено ? – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од каде доаѓа Караоќето и кој го има измислено ?

Од каде потекнува караокето? Нормално Јапонија, што во буквален превод зборот караоке на јапонски значи празен оркестар.

Се започнало во јапонскиот град Коба, откако гитаристот го откажал својот настап, а еден снаодлив сопственик на меаната снимил касета со музика со цел да настапи барем пејачот. И ете се роди караокето. На музичката подлога вокалот има поедноставен настап, а народото добил нова забава пратејќи го. Овој феномен набргу станува познат во околината, низ цел Јапан, а денес е познат дурги и во целиот свет.

Караоке забавите се инаку вообичаена забава за вработените во Јапонија и Јужна Кореа, а се чини дека вработените во овие држави се далеко поопуштени од нас Македонците.

Се чини дека жителите на оваа земја се многу поопуштени отколку што сме мислеле.

Кога веќе неможеме да отидеме до Јапонија или Кореа и авионска карта е премногу мала не можеме да отидеме во Јапонија, барем можеме да се забавуваме на нивен начин.

Би те интересирало и

Еден производ од фрижидерот за решение на повеќе проблеми со кожата

Во последно време голем е бројот на нутриционисти кои препорачуваат да се јадат намирници  кои ...

3 состојки, 5 минути и добивате 1 одлична домашна крема за лице

Студениот ветер и ниските температури во текот на сезоната на која и се ближи крајот,  ...