Од први јули поскапуваат цигарите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од први јули поскапуваат цигарите

160323coachcigarettes

Од први јули цигарите во продавниците низ Македонија ќе се купуваат по повисоки цени. Согласно календарот за зголемување на акцизата за цигари, предвидено е поскапување по кутија за три денари. Новата цена треба да почне да се применува на стартот од летото доколку производителите не решат тие да ја компензираат.

Согласно планот, од наредната година пак, цигарите ќе поскапуваат по 4 денари годишно.

Ваквиот тренд на покачување за осум години драстично ќе ги поскапи цигарите во земјава, кои се очекува да надминат 2,5 евра по кутија.

Би те интересирало и

Рационално наводнување против влијанието на климатските промени во земјоделството

Сè почести се предупредувањата за влијанието на климатските промени во земјоделството. Експертите предлагаат примена на ...

Кочо Анѓушев: Процесот на продажба на ЕДС ќе биде транспарентен

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека продажбата на неговата ...