Од сообраќај исклучени 51 возач за пребрзо возење – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од сообраќај исклучени 51 возач за пребрзо возење

Шест лица се здобиле со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајки е причинета материјална штета.

Четиринаесет возачи се исклучени од сообраќај, од кои еден возел под дејство на алкохол. Од сообраќај се исклучени и 12 возачи кои возеле пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, додека 51 лице возело со брзина поголема од дозволената. Од сообраќај се исклучени и 14 нерегистрирани возила.

За непрописно паркирање се изречени мерки на 102 возачи, а специјалното возило „пајак“ подигнало 74 возила.

Сообраќајната полиција регистрирала и три возачи кои поминале на крстосница на црвено светло, еден кој неправилно се престроил, а тројца не поседувале зимска опрема.

Во рамки на сообраќајно-воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи” денеска Одделението за превенција ќе одржи едукативни работилници во градинката „Орце Николов“ во општина Карпош. Посебна воспитна мерка односно сообраќајна поука ќе се одржи за граѓаните кои сториле прекршоци по разни основи во својство на возачи.

Извор: А1он

Би те интересирало и

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера

Во Охрид денес се санираа штетите кои ги направи невремето вчера, а кое беше проследено ...

Алармантното зголемување на нивото на Охридското езеро ги поплавија улиците во центарот на Охрид

Јужниот ветер кој достигнуваше брзина и од 100 километри на час, високите бранови но и ...