Од 2013 година во Кина се казнети 1,34 милиони раководни лица за корупција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Од 2013 година во Кина се казнети 1,34 милиони раководни лица за корупција

Околу 1,34 милиони нискорангирани државни чиновници биле казнети за корупција од 2013 година до денес – соопштија кинеските власти.

Според соопштение на властите, меѓу казнетите се 648.000 раководни лица на селско и окружно ниво. Повеќето од нив се казнети за корупција од мал размер. Има и неколку високи функционери кои добиле откази.

Од 2013 година претседателот, Си Џинпин почна кампања против корупцијата меѓу раководни лица во државата. Овој месец претстои и конгрес на партијата на кој се очекува Си да биде реизбран.

Би те интересирало и

Наесто Пуџдемон, за малку полицијата ќе уапсела комичар

Шпанската полиција којашто е во потрага по Карлес Пуџдемон, за малку ќе уапсеше негов двојник ...

Во САД закажани три смртни казни во еден ден

Во три сојузни американски држави Алабама, Тексас и Флорида во ист ден се закажани извршувања ...