Ол-стар: Леброн го избра Ирвинг во својот тим – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ол-стар: Леброн го избра Ирвинг во својот тим

Леброн Џејмс го избра довчерашниот соиграч Кајри Ирвинг за еден од соиграчите на претстојниот НБА Ол-стар.

Ирвинг минатото лето го напушти Кливленд и премина во Бостон со цел да побегне од „сенката“ на Џејмс, па оваа одлука на „кралот“ Кајри да биде во неговиот тим ја изненади НБА јавноста.

Оваа година за прв пат нема да гледаме традиционален натпревар помеѓу Западот и Истокуот туку кошаркарите со најмногу гласови од двете конференции, Џејмс и Стеф Кари.

Tимот на Леброн: Кајри Ирвинг, Ентони Дејвис, Демаркус Казинс, Кевин Дурант, Расел Вестбрук, Виктор Оладипо, Кристап Порзингис, Џон Вол, Кевин Лав, Лемаркус Олдриџ, Брендли Бил.

Тимот на Кари: Џејмс Хсрден, Демар Дерожан, Јанис Адетокумбо, Џоел Ембид, Кајл Лаури, Клеј Томпсон, Карл Ентони Таунс, Ал Хорофорд, Дрејмонд Грин, Џими Батлер, Демијан Лилард.

Ол-стар викендот на програмата е 16-18 февруари во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес.

Преземено од: Спортски

Би те интересирало и

Блокотехна израмни на 1:1 против МЗТ

  Блокотехна на домашен терен го совлада МЗТ Скопје со 106:94 во вториот меѓусебен дуел ...

Со дуелот меѓу МЗТ и Блокотехна стартува полуфиналето од плејофот

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) во консултација со клубовите одлучи полуфиналните натпревари од плејофот да се ...