Операција за расчистување на бегалците од стариот аеродром покрај Атина – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Операција за расчистување на бегалците од стариот аеродром покрај Атина

Грчката полиција почна операција за расчистувања на стариот аеродром Елиникон покрај Атина од бегалци, јави АНА-МПА.

Во рамки на операцијата ќе бидат расчистени три згради, во кои се сместени бегалците.

Планирано е околу 500 бегалци да бидат преместени во нов центар во Тива, а други 150 да бидат распределени во Дервени и Инофита.

Околу десет отсто од бегалците, кои престојувале во згради на поранешниот аеродром, покрај Атина изразија несогласување да го напуштат регионот.

Би те интересирало и

ЕРТ: Атина изненадена од македонскиот предлог

Слетувањето на скопскиот аеродром по пауза од 12 години, шеширот на Коѕијас, но и различните ...

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...