Оперската претстава „Риголето“ во МОБ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Оперската претстава „Риголето“ во МОБ

rigoleto

Оперската претстава „Риголето“ на прославениот Џузепе Верди вечерва ќе биде изведена во Македонската опера и балет, во рамки на 44. Мајски оперски вечери.  „Риголето“ се смета за една од најубавите музички драми во оперската литература и нејзиното либрето се базира на расказот „Кралот се забавува“ на Виктор Иго.

Во претставата настапува врвна солистичка екипа: Риголето:  Карлос Алмагер Вилалобос (Мексико), Џилда ќе ја толкува Зана Абази-Рамадани (Косово), Војводата од Мантова Михаил Михајлов (Бугарија), Спарафучил: Владимир Саздовски, Мадалена: Вишња Радосав (Србија), во главните улоги.

Во останатите улоги ќе настапат: Васко Здравков, Диме Петров, Билјана Јосифов,  Кристијан Антовски,  Дарко Нешовски,  Ана Ројдева-Талевска, Десанка Глигоријевиќ и Невен Силјановски.

Диригент е гостинот од Италија, Џанлука Марчано.

Би те интересирало и

Недела на ирански филм во Кинотеката на Македонија

Во Кинотеката на Македонија од денеска до 27 јануари ќе се одржи филмскиот циклус посветен ...

Струмичкиот карневал меѓу седумте највозбудливи зимски дестинации во Европа

Во словенечкиот магазин „Во воздух“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно ...