Освежителен напиток од лубеница кој можете да го направите дома – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Освежителен напиток од лубеница кој можете да го направите дома

Во текот на летниот период ништо не освежува подобро од вода. Но, ако зборуваме за овошје, тогаш на прво место сигурно би ја ставиле лубеницата. Во прилог е предлог за тоа како можете да ја искористите токму неа, но за да направите максимално освежителен напиток.

Состојки

-околу 2 килограми лубеница  со извадена кора и семки

– 2 лажици рендан ѓумбир

-2 лажици лимонов сок

-листови од свежо нане

-коцки мраз

Начин на подоготвка

Лубеницата, ѓумбирот и сокот од лимон ставете ги во блендер. Блендирајте додека не добиете мазна смеса. Додадете шеќер доколку сакате да биде повеќе благо, иако подобро би било овој пијалок да го конзумирате без него. На крајот исцедете и сервирајте. За  поголем освежителен ефект, но и за поинтересен вкус, додадете коцки мраз, комбинирани со листови од свежо нане.

 

Би те интересирало и

Неготино: Нови кривични пријави за раководството на Фабриката за кабли

Од некогашниот гигант за кабли во Неготино со скоро 1000 вработени денес останаа само празни ...

ИЈЗ: Измината недела нови 128 заболени од грип

Изминатата недела (од 25 декември до 31 декември) во Република Македонија се регистрирани 128 нови ...