Осомничен дипломат од Амбасадата на Северна Кореја во Малезија за убиството на Ким Џонг-нам – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Осомничен дипломат од Амбасадата на Северна Кореја во Малезија за убиството на Ким Џонг-нам

Полицијата во Малезија идентификува претставник од Амбасдата на Северна Кореја како осомничен за убиството на Ким Џонг-нам. Уште еден осомничен за случајот е поврзан со државната авио-компанија на Северна Кореја.

Полицијата соопшти дека тие две лица се уште се во Малезија и биле повикани на распит. Дипломатот е со ранг втор секретар во Амбасадата.

Полицијата смета дека четири други лица осомничени за убиството побегнале во денот на нападот и заминале во Пјонгјанг. Минатата недела малезиските власти уапсија Севернокореец и две жени од Виетнам и Индонезија во врска со убиството.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Трамп ги додели „наградите за лажни вести“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, синоќа преку Твитер ги објави добитниците на неговите долго најавувани награди ...

Ќе се снима ТВ серија за контроверзната книга за Доналд Трамп

Книгата на новинарот Мајкл Вулф, „Fire and Fury: Inside the Trump White House”, во којашто ...