Осомничен дипломат од Амбасадата на Северна Кореја во Малезија за убиството на Ким Џонг-нам

Полицијата во Малезија идентификува претставник од Амбасдата на Северна Кореја како осомничен за убиството на Ким Џонг-нам. Уште еден осомничен за случајот е поврзан со државната авио-компанија на Северна Кореја.

Полицијата соопшти дека тие две лица се уште се во Малезија и биле повикани на распит. Дипломатот е со ранг втор секретар во Амбасадата.

Полицијата смета дека четири други лица осомничени за убиството побегнале во денот на нападот и заминале во Пјонгјанг. Минатата недела малезиските власти уапсија Севернокореец и две жени од Виетнам и Индонезија во врска со убиството.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

ЕП: 10 евра за влез во ЕУ за граѓаните со безвизен режим од 2020 година

Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент денеска го усвои предлогот на Европската комисија за ...

Пуџдемон до 10 часот мора да одлучи за независноста на Каталонија

Мадрид му даде рок на Пуџдемон до денеска изутрина да даде прецизен одговор дали прогласува независност ...