Откриена ризница со монети на кралот Харалд „Модрозабиот“ на Риген – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Откриена ризница со монети на кралот Харалд „Модрозабиот“ на Риген

Археолози во нива на најголемиот германски остров Риген откопале вредна сребрена ризница од доцниот 10. век, со монети од времето на данскиот викиншки крал Харалд „Модрозабиот“.

На површина од околу 400 квадратни метри во близина на местото Шапроде на островот Риген, археолозите во изминативе денови откопале повеќе видови накит, бисери, амајлија и 500 до 600 делумно оштетени монети, од кои преку 100 потекнуваат од периодот на владеењето на легендарниот дански крал Харалд „Модрозабиот“ (910-987).

На трага на ризницата дошол 13-годишниот Лука Малашниченко, кој заедно со хоби-археологот Рене Шен го пребарувал теренот со метален детектор, но не надевајќи се дека ќе наиде на такво крупно откритие.

„Оваа ризница е најголемото поединечно откритие на монети од ерата на ‘Модрозабиот’ во подрачјето на јужниот Балтик и со тоа од извонредно значење“, изјави археологот и раководител на ископувањата, Михаел Ширен од Покраинската служба за култура и одржување на спомениците на Мекленбург-Предна Померанија. На соседниот остров Хидензе во 1872. и во 1874. година беше откриен познатиот Хидезенски златен накит, за кој се претпоставува дека припаѓал на данскиот крал или неговото најблиско опкружување.

Роден како Викинг, „Модрозабиот“ се смета за основач на Данското кралство, тој ја обединил земјата, ја вовел христијанската вера и спровел реформи. Контроверзниот владател, според историски извори, по загубената Балтичка битка против својот син Свен „Вилобрадиот“ (965-1014) во 986. година побегнал во Померанија, каде умрел една година подоцна.

Извор: DW

Би те интересирало и

Објавен конкурсот за Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“

Меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри“ во Гостивар го објави конкурсот за годинашното петто издание на ...

Ќе се отстрануваат малите сувенири од проектот „Скопје 2014“

Малите статуетки и илјадниците сувенири изработени според споменици и скулптури од проектот „Скопје 2014“ ќе ...