Парламентарните избори во Унгарија закажани за 8. април – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Парламентарните избори во Унгарија закажани за 8. април

Претседателот на Унгарија, Јанош Адер ги закажа за 8 април парламентарните избори во државата.

Предизборната кампања почнува на 17 февруари, по што 7,9 милиони гласачи ќе треба да одлучат кој ќе седне на 199-те пратенички места во парламентот.

До 5 март, потенцијалните кандаити во изборните единици мора да соберат најмалку по 500 потписи на граѓани. Според досегашните анкети, владејачката партија Фидес на премиерот Виктор Орбан има предност над опзоициската Јобик, додека далеку зад нив се социјалистите.

Би те интересирало и

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, ...