Парламентот ќе расправа за новата влада, гласањето до утре на полноќ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Парламентот ќе расправа за новата влада, гласањето до утре на полноќ

Парламент денеска во 11 часот ќе ја почне расправата за составот и програмата на новата влада чиј мандатар е претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

Според Деловникот за работа на Собранието, мандаторот Заев ќе има обраќање пред пратениците по што ќе следува претресот. Редоследот на говорите на пратениците и седењето во собраниската сала беше договорен на вчерашната координативна седница со претседателот на Парламентот, Талат Џафери. На оваа седница не присуствуваше претставник од ВМРО-ДПМНЕ.

За изборот на новата влада пратениците треба да гласаат најдоцна до среда на полноќ, а за неа треба да се изјаснат најмалку 61 пратеник во 120-членото Собрание. Партиите од новата владина коалиција СДСМ, ДУИ и Алијансата за Албанците во Парламентот имаат поддршка од 62 пратеници.

ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата за избор на нова влада.

Преземено од: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...