Патриотите од протестот „За заедничка Македонија“ ја нападнаа екипата на А1он – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Патриотите од протестот „За заедничка Македонија“ ја нападнаа екипата на А1он

Снимателот, Владимир Желчески и новинарот, Александар Тодевски од порталот А1он биле претепани од страна на учесници на денешниот протест  пред Собранието на Македонија – пренесува Призма.мк

Фотографиите од пристигнувањето на Брзата помош првично почнаа да се шират на социјалните мрежи, а информацијата ја потврди главниот уредник на А1он, Предраг Петровиќ.

„Учесници на протестот од грб ја нападнале екипата со боксови по глава и со клоци. Им ја одзеле камерата, ја фрлиле на земја, почнале да ја шутираат и целосно ја уништиле. Веднаш била повикана Брза помош и во моментов двајцата се во Ургентиот центар и им се вршат испитувања“, потврди Петровиќ.

Фотографите кои биле во близина и го следеле настанот успеале да направат фотографии од напаѓачите и од двајцата новинари кои по нападот, лежат на земја.

Иницијативата „За заедничка Македонија“ чија цел, според организаторите, е да се зачувува унитарноста на државата, трае втор ден. На маршот учествуваат членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ како и директори на државни институции.

 

Извор: www.prizma.mk

Би те интересирало и

Пронајден мртов ловџија во Маврово

66 годишен жител на долнореканскот село Врбјани бил пронајден мртов во близина на Маврово во ...

Почина основоположничката на македонската балетска сцена, Бранѓолица

Денеска, на 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската ...