Патриотите пред Суд бараат слобода за обвинитетите за насилства во Собрание (фото/видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Патриотите пред Суд бараат слобода за обвинитетите за насилства во Собрание (фото/видео)

Откако започна судењето за деветте обвиниети за насилствата во Собрание, пред Основен суд 1 се собраа околу 30. граѓани кои бараат нивно ослободување од вина. Дел од присутните се од патриотското здружение „Ќосето“.

Тие ностат транспаренти на кои пишува „Верував во се’, но не дека моите ќе ми судат за Македонија“ и „Слобода за патриотите, затвор за предавниците на Македонија“. Меѓу обвинетите, во судот како сведок пристигна и Сашо Спасовски, кој е дел од обезбедувањето на екс министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Извор: Макфакс

 

Би те интересирало и

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...