Патувања – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Гвардиола ја сака ѕвездата на Реал – шеикот го одврзува кесето

Гвардиола потроши многу пари минатото лето, но главно работеше на засилување во одбраната, а сега има намера додатно да го засили офанзивниот дел од тимот, иако неговиот тим е меѓу најефикасните во Европа. Англиските медиуми пренесуваат дека најголема желба на каталонскиот стратег е ѕвездата на Реал Мадрид, Иско кој игра фантастично оваа ...

Повеќе »

Единственото село во светот без улици

Дали некогаш сте посакале да избегате надвор од градот и да најдете мир во некое убаво мирно мало место преполно со природни убавини? Совршената дестинација за вас е Гиеторн во Холандија со прекрасно скроена природа, стари куќи, мали бродови и голем број дрвени мостови. Едноставно, ова е место што може ...

Повеќе »

Топло уживање во сината спа магија на Исланд

Исланд е островска земја без копнени граници во северниот Атлантик, помеѓу Гренланд, Норвешка и Британските острови, геолошки многу активен остров. На југозапад од островот се наоѓа долината Гриндавик, позната уште како „област на лавата“ во која е сместена најголемата термална бања „Сина лагуна“. Тоа е најпопуларната исландска атракција која настанала ...

Повеќе »

Зошто веднаш да се преселите во Норвешка

Оваа скандинавска земја има добиено највисоки оценки во 4 категории, како безбедноста, здравствениот статус, погодната околина и прилагодливоста. Сепак, ако сè уште немате доволно причини за да заминете, овие 12 сигурно ќе ве убедат: – Сите кои се постари од 67 години добиваат месечна пензија од $1012 долари. – Норвешка ...

Повеќе »

Би нуркале во најмистериозниот базен во светот?

Природниот базен, познат под името Џејкоб бунар, кој се наоѓа во Тексас и секојдневно ги предизвикува најхрабрите да дојдат и да се фрлат овде. Овој природен базен важи за еден од најопасните и најмистериозните во светот. Се прашувате зошто, кога изгледа толку прекрасно? Водата во Џејкоб бунарот е толку чиста ...

Повеќе »

Видеa кои ќе ви помогнат полесно да го спакувате куферот за на одмор

Досега многупати сте се спакувале како што треба, веруваме, меѓутоа неколку трикови и совети никогаш не се на одмет. Во овие неколку видеа сигурно ќе откриете нешто што не сте знаеле, а ќе ви го олесни летното пакување. Како да сокриете важни предмети, како да заштедите простор, како да не ...

Повеќе »

Со чип наместо билет се вози во шведска железница

Патниците купуваат билети на вообичаен начин, со пријава на интернет или преку мобилна апликација, а нивниот членски број е поврзан со чипот. Биометриски чип вграден во рака наместо класични билети можат да земат шведските граѓани кои сакаат да се возат со тамошната железница. Единствен услов за граѓаните да ја добијат ...

Повеќе »

 Најдобри светски дестинации за активен одмор

За сите оние кои сакаат активен одмор, полн со активности и нови искуства, ви предлагаме да отпатувате на некоја егзотична дестинација која има што да ви понуди. Доколку не сте во можност да одвоите толку средства годинава, барем можете да ги имате на ум за догледно време како една од ...

Повеќе »

Како најевтино да резервирате авионска карта?

29 годишниот Џек Шелдон од Тексас, основач на сервисот „Jack’s Flight Club“ открива неколку начини за резервирање на што поевтини авионски летови. Избегнувајте директни резервации – Иако најлесно е да резервирате авионски карти преку веб страниците на авиокомпаниите, најевтините понуди ги нудат туристичките агенции. Издвојте време за пребарување – Повеќето ...

Повеќе »

Бали и Ибица – најпопуларни дестинации за одмор ова лето

Бали и Ибица се најпопуларни дестинации за одмор оваа година, според податоците на TripAdvisor. Популарниот сајт ги подели дестинациите во две групи, поблиски и подалечни. Меѓу топ десет најпопуларни поблиски дестинации се: Ибица, Крит, Мајорка, Санторини, Кипар, Малта, Барселона, Бенидорм, Мадеира и Гран Канарија. Кога станува збор за најпопуларни поодалечени ...

Повеќе »

5 најубави базени со фантастичен панорамски поглед

Луксузните хотели се обидуваат на секаков начин да им удоволат на своите гости, а некои се вистински среќници да уживаат во прекрасните базени со панормаски погледи. Од базенот во Убуд, Бали, со неверојатен поглед на околната природа, до спектакуларниот базен во составот на Marina Bay Sands во Сингапур и прочуениот базен ...

Повеќе »

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во текот на идната 2018 година, соопштија од компанијата. „Задоволни сме што можеме да објавиме дека две приватни лица преговараа со SpaceX за патување околу Месечината кон крајот на следната година. Тие веќе дадоа значителен придонес, ...

Повеќе »

Предности кои ги имате кога живеете во странство и не сакате да се вратите дома

Животот далеку од дома ве учи на многу нешта. Сепак, не е за сите. Потребно е да сте посебно силна и самоуверена личност за да се нафатите на овој чекор. Кога некој ќе ви каже дека оние кои си ја пробуваат среќата во странство или бегаат од нешто или трчаат ...

Повеќе »

ГАЛЕРИЈА 18+ Позираат како од мајка родени – нудисти од Австралија го шокираа светот!

  Еден австралиски Инстаграм профил се посвети на отстапување простор на нудистите авантуристи. На Getnakedaustralia споени се убави тела со прекрасни пејзажи. Овој профил го следат многу луѓе, а го основаше 26-годишниот фитнес тренер Брендан Џонс кој обожава да шета во природа како од мајка роден. Дека и други луѓе ...

Повеќе »

Највкусните сладоледи низ светот

Повеќето луѓе мислат дека сладоледот е неверојатен пронајдок со атрактивен изглед и различни мириси. Децата и возрасните го љубат и ништо не може да се спореди со овој полу-замрзнат сладок вкус. Сладоледот е распространет низ целиот свет, но во различни земји се подготвува и служи на поинаков начин. Foodpanda се потруди ...

Повеќе »