Пентагон се подготвува за да одговори на Иран – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Пентагон се подготвува за да одговори на Иран

Војската на САД соопшти дека врши ревизија на сите безбедносни соработки и планови како би ја поддржала новата стратегија на претседателот на САД, Доналд Трампа, во однос на Иран.

“Бараме нови области каде што ќе соработуваме со сојузниците, за да го зголемиме притисокот врз иранскиот режим, да го неутрализираме неговото дестабилизирачко влијание и да ги намалиме агресивните демонстрации на сила, особено поддршката за терористичките групи и екстремисти”, изјави денеска портпаролот на Пентагон, мајор Адријан Ренкин Геловеј.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...