Планинарски марш на Водно за Европскиот ден на знамето – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Планинарски марш на Водно за Европскиот ден на знамето

zname-makedonija-eu

По повод Европскиот ден на знамето 2016 денеска ќе се одржи планинарски марш на Водно. Маршот кој го организира Европското движење во Република Македонија почнува пред седиштето на делегацијата на Европската унија во Скопје, со традиционална размена на знамињата на Македонија и на ЕУ.

Учесниците на маршот потоа ќе се упатат кон врвот на Водно, каде ќе бидат поставени двете знамиња. Најавено е учество на планинари, активисти на Европското движење, ученици со родители, студенти, како и други граѓани. Активноста е дел од програмата за одбележување на Денот на Европа.

Освен церемонијалниот карактер, манифестација има цел да го афирмира спортот и планинарските рекреативни активности.

Би те интересирало и

ВМРО-ДПМНЕ: „Животот дојде ама не за сите“

ОК на ВМРО ДПМНЕ од Кавадарци на прес обвинува за мобинг врз нивните членови од ...

Повторно почна со работа училиштето во ресенското село Асамати

Општина Ресен го стави во функција подрачното училиште во селото Асамати кое долги години беше ...