Плетењето – јога за мозокот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Плетењето – јога за мозокот

Плетење – хоби со кое се занимаваат милиони жени ширум светот. Неврологијата признава дека плетењето е јова за мозокот, бидејќи има значително силно влијание врз оние се вљубени во него. Во текот на една студија во која учествувале над 4000 жени што се занимаваат со плетење, докажано е дека во текот на плетењето многу често се јавува состојба на среќа. Релаксација, елиминација на стресот, самореализација – се само дел од работите кои стануваат лесно достапни за луѓето што се определиле за ова хоби.

Плетењето барем 3 пати неделно може значително да го намали стресот, односно анксиозноста. Делува смирувачки и придонесува за долгоочекуваното чувство на рамнотежа. Исто така, ќе почувствувате позитивни промени и во други „подрачја“ од вашиот живот:

  • Поголемо внимание и концентрација
  • Развиена концентрација
  • Поголема трпеливост и истрајност

Депресијата и анксиозноста, исто така може да ги победите со помош на плетењето.

Би те интересирало и

Само еден миг е потребен за да ја изгубиш самодовербата

За жал, чувствувам дека сме отидени до таму што довербата ништо не ни значи и ...

Се’ за храна: Смути со јагоди и банана

Супер појадок или вкусна ужина послужена во чаша! Пробајте нашиот нов рецепт за подготовка на ...