Погубен поранешен шеф на полицијата во Кина

Поранешниот шеф на полицијата на северна кинеска покраина е погубен откако беше осуден за убиство, корупција и илегално поседување огнено оружје, јавија кинеските државни медиуми.

Смртната казна изречена на Зао Липинг ја поддржа кинескиот Врховен суд, наведува агенцијата Синхуа.

Зао (66) ја убил својата 28-годишна љубовница и го запалил нејзиното тело.

Пензионираниот шеф на полицијата исто бил обвинет и за злоупотреба на положбата и примање мито во износ од вкупно 23,7 милиони јуани (3,5 милиони долари).

За време на истрагата полицијата во неговиот дом пронашла илегално огнено оружје и муниција.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

20.000 полицајци спроти самитот Г20 во Германија

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика демонстрантите да останат мирни кога ќе присуствуваат на протестите ...

Италија ѝ се заканува на ЕУ дека ќе ги затвори пристаништата поради „презаситеност“

Италија вчера побара од Европската Унија да помогне во прифаќањето на африканските емигранти и ја ...

Close