Подгответе сами: Домашен лек против настинка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Подгответе сами: Домашен лек против настинка

лек

Настинките во овој период од годината воопшто не би требало да не изенадат, а за истите покрај разните фармацевтски лекови, постојат и домашни. Како со намирници кои ги имате дома да приготвите еден од најделотворните прочитајте во продолжение:

Состојки:

Ѓумбир

Сок од лимон

Мед

Постапка

Се препорачува употреба на термос или шише од еден литар.

Изрендајте парче ѓумбир во должина од 3 сантиметри и ставете го во термосот. Додадете околу 50 мл свежо исцеден сок од лимон и две лажици мед. Потоа, термосот наполнете го со штотуку зовриена вода. После 20 минути, вашиот чај за зајакнување на имунитетот и победување на настинката е готов за консумација.

Лимонот е богат извор на витамин Ц. Според тоа, тој содржи и многу фитохемикалии кои го подобруваат имунолошкиот систем. Ѓумбирот и медот, исто така, се намирници кои се познати по моќното дејство врз нашиот имунитет.

Би те интересирало и

Еден производ од фрижидерот за решение на повеќе проблеми со кожата

Во последно време голем е бројот на нутриционисти кои препорачуваат да се јадат намирници  кои ...

3 состојки, 5 минути и добивате 1 одлична домашна крема за лице

Студениот ветер и ниските температури во текот на сезоната на која и се ближи крајот,  ...