Поделени првите медали на ЗОИ во Пјонгчанг – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Поделени првите медали на ЗОИ во Пјонгчанг

Швеѓанката Шарлоте Кала го освои првото олимписко злато на ЗОИ во Пјонгчанг 2018. Кала триумфираше на трката во скиатлон на 15 километри (7,5 километри класичен стил И 7,5 километри слободен стил) со време од 40:44,9 минути.

За 30-годишната Швеѓанка ова е шестото олимписко одличје во кариерата, а трето злато. Германката Лаура Далмаер го освои златниот медал на биатлонската ТРКА ОД 7,5 километри

Голема радост на домаќините им донесе Лим Хио Џун кој го освои златниот метал во спринтерската трка на 1,5 километар брзо лизгање, притоа поставувајќи нов олимписки рекорд, додека на двојно подолгата патека (3.км) во женска конкуренција трите медали патуваат за Холандија, а најсјајното златно одличје го освои Карлин Ахтереекте.

Преземено од: Сител

Би те интересирало и

Американските знамиња на половина копје во чест на загинатите во Тексас

Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди американските знамиња да бидат поставени на половина копје во ...

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД и другите западни земји кои ...