Пожар во централна Грција, властите денеска предупредуваат за висок ризик од пожари – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Пожар во централна Грција, властите денеска предупредуваат за висок ризик од пожари

Од синоќа беснее пожар во шумски регион од областа Евританија, во централна Грција, јави весникот „Катимерини“.

Според грчките власти, огнот се појавил од засега непознати причини и се проширил во тешко достапен терен на голема надморска височина.

Во гасење на пожарот учествуваат и авиони.

Во меѓувремне, Њуз.ин денеска предупреди за висок ризик од пожари во земјата и посебно во областие Атика, Беотија, Коринтија, Арголида и на островот Евбеја, како и во северниот дел на Егејско море, а меѓу нив и на островите Лезбос и Хиос.

Грчката цивилна заштита ги повика граѓаните да бидат особено внимателни и да избегнуваат на отворено да палат оган и лесно запалливи материјали.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Тачи: Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можна годинава

Спогодбата за сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можно да се постигне ...

Анкета: Мнозинството Срби се против членсто на земјата во НАТО

Мнозинството српски граѓани, односно 84 проценти, не поддржуваат членство на Србија во НАТО, две третини, ...