Пожар на Јабланица, куќите се безбедни – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Пожар на Јабланица, куќите се безбедни

Пожарот што вчера попладне избувна меѓу селата Водоча и Баница, Струмица се прошири на Јабланица.

Според информациите на МВР, вчера околу 14 часот, помеѓу селата Водоча и Баница-Струмица, во близина на военото стрелиште, каде мештаните од село Баница фрлаат смет и друг отпад, настанал пожар што се проширил над село Баница кон браната „Водоча“.

Над селото, односно над самите куќи пожарот е локализиран, но истиот во поголем обем се проширил по планината Јабланица.

Во гаснењето на пожарот учествуваат екипи од Противпожарна единица Струмица,  „Комуналец“ и “Македонски шуми“.

Пожарот сè уште не е локализиран, а на самото место има и две патроли со по двајца полициски службеници, кои не дозволуваат пристап на малолетни лица и движење на возила кои би го попречиле нормалното движење на возилата кои учествуваат во гаснењето на пожарот.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...