Позајмил возило од пријател – наместо да му го врати, го продал на автопазар – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Позајмил возило од пријател – наместо да му го врати, го продал на автопазар

Битолската полиција поднесе кривична пријава против триесет и едногодишниот, У.А. од Ресен поради постоење основи на сомнение за сторено  кривично дело „измама“.

На крајот од ноември 2016 година пријавениот, од лице од Битола изнајмил на користење патничко моторно возило марка „Шкода Октавија“,  при што дневно требало да му плаќа по 900 денари. Договорот бил пријавениот да го има возилото 10-11 денови, со тоа што првично платил 2000 денари, а остатокот од парите да му ги исплати за неколку денови. Пријавениот, и во текот на 2016 и во текот на 2017 година, не го вратил возилото.

На крајот на февруари пријавениот, на автопазар во Битола, го продал наведеното возило на лице од Битола, со што на оштетениот му предизвикал материјална штета од 150.000 денари.

Би те интересирало и

Пожарникар загина за време на снимање филм со Брус Вилис

Триесет и седумгодишен пожарникар загина, а двајца негови колеги се повредени на местото каде што се ...

Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид во хангарот на АРМ каде беа повредени двајца војници

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово изврши увид во хангарот на АРМ каде ...