„Политико“: САД размислуваат да го напуштат Советот на ОН за човекови права – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

„Политико“: САД размислуваат да го напуштат Советот на ОН за човекови права

Администрацијата на американскиот претседател, Доналд Трамп ја разгледува можноста за излегување од Советот на Обединетите нации за човекови права, кој американските власти го сметаат за неефикасна институција – пишува весникот „Политико“.

Според извори на весникот, поранешни и сегашни вработени во администрацијата на САД, Белата куќа се сомнева како во ефикансоста на Советот на ОН за човекови права, така и во неоходноста САД да останат во тој орган, во кој има претставници на држави како Саудиска Арабија, познати по кршење на човековите права.

Сепак американската администрација не размислува за итно напуштање на Советот, кој утре треба да одржи седница.

Конечната одлука ќе зависи од Трамп, државниот секретар Рекс Тилерсон и постојаниот претставник на САД во ОН Ники Хејли, додава весникот.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...