Помфрит со нутела нов деликтес во Сиднеј

Сиднејскиот ресторан „Батлер“ на своите гости почна да им нуди нов деликтес, кој за кусо време стана вистинска сензација. Станува збор за обични пржени компири, односно помфрит, прелиени со нутела крем, мелени ореви и други јаткасти плодови.

Претставници на ресторанотсметаат дека ова е совршено јадење за оние кои сакаат мешање на вкусовите на слатко и солено.

Гостите кои го пробале деликатесот велат дека е совршен како прилог со хамбургер или како десерт, но дека не е препорачливо „да се меша со кечап“.

Ова јадење засега го има само на менито на „Батлер“, но поради едноставноста во неговото подготвување не е исклучено наскоро да се прошири низ целиот свет.

Додади коментар

Би те интересирало и

Два евтини и едноставни начини за чистење на машината за перење

Иако можеби ви се чини дека вашата машина за перење алишта е чиста, немојте да ...

Природна ванила се’ помалку, за еден килограм сладолед 500 евра

Цената на природниот сладолед од ванила во изминатите години се зголеми во целиот свет и ...

Close