Популарната музика го опушта пациентот пред операција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Популарната музика го опушта пациентот пред операција

Музиката во операционите сали ја намалува нервозата кај пациенти кои се подготвуваат за операција – тврдат хирурзи од болницата „Џон Редклиф” во британскиот град Оксфорд.

Музиката дури може да помогне и во заздравување по оперативниот зафат, при што најделотворни се популарните хитови. Сличен ефект е постигнат и кај пациенти оперирани со локална анестезија.

Слушањето музика за време на операцијата го намалило нивото на нервоза за една третина, кај пациентите кои биле оперирани во сала со музика.

Би те интересирало и

Брачна двојка од Франција на суд поради името на нивното бебе

Имињата на децата честопати предизвикуваат сериозни расправии кога родителите, сакајќи да бидат оригинални, ќе отидат ...

Утринска навика која освежува и подмладува

Многумина не можат да го почнат денот без шолја црно кафе. Овој напиток за многумина ...