Поранешната париска берза ќе стане уметнички музеј – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Поранешната париска берза ќе стане уметнички музеј

Францускиот милијардер и бизнисмен Франсоа Пино планира да ја трансформира берзата од 19-ти век  во Париз, во нов, модерен уметнички музеј.

Музејот ќе биде дом на неговата уметничка колекција вредна 1,25 милијарди долари. Пино, чија компанија за трговија со висока мода е сопственик на куќите како Ив Сен Лорен и Гучи, ќе ја реставрира зградата која му припаѓа на градот со свои пари, а за возврат ќе добие сопствеништво над неа во наредните 50 години.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Струмичкиот карневал меѓу седумте највозбудливи зимски дестинации во Европа

Во словенечкиот магазин „Во воздух“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно ...

Балет за деца „Снежана и седумте џуџиња“ во МОБ

Во Македонската опера и балет денеска напладне ќе биде изведена балетската претстава за деца „Снежана ...