Почна фестивалот на скулптури од мраз во Кина

People look around a large snow sculpture ahead of the Harbin International Ice and Snow Festival in the northern city of Harbin

Во еден од најстудените кинески градови, Харбин денеска официјално почна Фестивалот на скултури од мраз. Во рамките на Фестивалот се исложени склутури на некои од најпознатите светски знаменитости, кои се изработени од мраз.

За посетителите на Фестивалот, што ќе трае до крајот на февруари, ќе бидат организирани и голем број други активности и забави, како пливање и едрење по мраз и масовно венчавање на замрзната подлога.

harbin-international-ice-snow-sculpture-festival

Фестивалот во Харбин, каде во овој период од годината темепратурата се спушта и до минус 35 степени, секоја година го посетуваат голем број туристи од цела Кина и од странство.

ice-sculptures-china

harbin2Додади коментар

Би те интересирало и

132339263-99373

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн (Фото)

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ кој моментно се натпреварува во Мелбурн, уплатил два ексклузивни апартмана во ...

rs_560x415-150819190652-1024.Excited-Baby-Cat.ms.081915_copy

Бебе го сака своето маче највеќе на светот (Видео)

Една од најискрените љубови на светот е детската, а колку е помала возраста на детето, ...

Close
×

Стадион на Канал77Додади коментар
Web Design BangladeshWeb Design BangladeshMymensingh