Почнува процес против шефовите на компанијата на јапонската атомска централа Фукушима – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Почнува процес против шефовите на компанијата на јапонската атомска централа Фукушима

Откако централата имаше големи оштетувања од земјотрес и цунами предивикано од него, радијацијата се прошири во околните општини.

Токиски окружен суд почнува денеска со разгледување на дело против тројца шефови на компанијата оператор на атомската централа Фукушима по нуклеарната катастрофа во 2011 година.

Тоа е прво рочиште за дело против Тепко каде ќе се види дали од компанијата може да се бара одговорност.

Откако централата имаше големи оштетувања од земјотрес и цунами предивикано од него, радијацијата се прошири во околните општини.

Шест години по катастрофата процесот е против поранешниот шеф на управниот совет на Тепко, Цунехиса Куцамата (77) и двајца поранешни потпретседатели Сакае Муто (66) и Иширо Такеруко (71). Обвинителите претходно го затворија случајот, но подоцна тројцата се дадени на суд од граѓански иницијативен комитет.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...