Правила за преживување на овие пеколни горештини – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Правила за преживување на овие пеколни горештини

Се’ уште владеат високи температури и не’ очекуваат топли денови. За полесно да ги преживеете жештините, следете ги следните препорачани мерки и правила кои ние ви ги препорачуваме:

Никако на сонце од 10 до 17 часот.

При излегување, задолжително заштитете ја главата.

Дневно пијте од 2 до 3 литри течности.

Избегнувајте пржена, мрсна, слатка и зачинета храна.

Повозрасните треба редовно да го контролираат крвниот притисок.

Движење низ градските жештини исклучиво рано наутро и во вечерните часови.

Јадете големи количини сезонско овошје и зеленчук.

Внимателно со температурата во автомобилите. Избегнувајте големи температурни разлики.

Носете памучни и летни тенки пријатни материјали.

Би те интересирало и

Едноставно и здраво: Направете домашно бадемово млеко

Бадемите се неверојатно здрави и пружаат многу здравствени придобивки, бидејќи се богат извор на масти, ...

Се’ за храна: 5 навики кои ќе ви го подобрат здравјето

Општо е познато дека лошите навики и неквалитетниот животен стил може да предизвикаат хринични воспаленија, ...