Православни верници протестираа во Санкт Петербург поради филмот „Матилда“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Православни верници протестираа во Санкт Петербург поради филмот „Матилда“

Дваесетина православни верници вчеравечер протестираа поради прикажување на филмот „Матилда“, за љубовта на царт Николај Втрои со примабалерина Матилда Кшешинска.

Демонстрантите се собраа пред Маринскија театар, каде филмот беше предпремиерно прикажан, а премиерата е денеска.

Филмот ги налути националистите и православните верници бидејќи Николај Втори е прогласен за светец, канонизиран за светец од Руската православна црква.

Руската полиција минатиот месец приведе неколку активисти под обвинение дека го потпалиле автомобилот на режисерот на филомот, а имаше и обид за подметнување на пожар во филмското студио.

Би те интересирало и

Нападната турската Амбасада во Данска

Најмалку две лица денеска ја нападнаа турската Амбасада во Копенхаген со молотови коктели. Во нападот ...

Голема победа на Путин – уште шест години во Кремљ

Со големо мнозинство гласови добиени на вчерашните избори, актуелниот претседател на Руската Федерација Владимир Путин ...