Пратеникот Бранко Манојловски побара легализација на истополовите бракови – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Пратеникот Бранко Манојловски побара легализација на истополовите бракови

Највозрасниот пратеник во Собранието, Бранко Манојловски од ДУИ вчера на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, побара да се легализираат истополовите бракови во Македонија.

Како што рече тој, геј луѓето се прекрасни и тие треба да добијат еднакви права.

-Многу прекрасни луѓе. Треба да им се дадат сите права на хомосексуалците во оваа Република. Сите, дури и правото на брак. Ќе речете, зошто тоа? Еве зошто. Тие заедно работеле и направиле една куќа, и едниот умрел потоа. И сега, тој не може да ја наследи куќата затоа што бил хомосексуалец, изјави Манојловски.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Нивото на Вардар кај Јегуновце четири пати пониско

Четири пати пониско од просекот за јануари е нивото на реката Вардар кај Јегуновце, покажува ...

ОМД: Македонските власти да ги прекинат преговорите за името

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ја поддржува кампањата #НашетоИмеЕМакедонија на Македонското меѓународно движење за човекови права ...