Пратениците се враќаат на работа по паузата поради изборите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Пратениците се враќаат на работа по паузата поради изборите

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери за денеска ја закажа 18. седница, прва по одржувањето на локалните избори.

На дневен ред на седницата се Предлог на одлука за изменување на Одлуката за испраќање припадник на АРМ за учество во мировната операција на Обединетите нации, УНИФИЛ во Либан, барање за давање автентично толкување на член 15 став 4 алинеа 5 и член 69 од Законот за градежно земјиште, поднесено од градоначалникот на Општина Илинден, барање за давање на автентично толкување на член 12 и член 13 од Законот за градежно земјиште, поднесено од в.д. градоначалникот на Општина Струга, барање за давање на автентично толкување на член 9 став 1 алинеја 1 од Законот за јавни набавки, поднесено од градоначалникот на Општина Куманово, како и барање за давање автентично толкување на член 14 став 4 и член 42 став 10 од Законот за минерални суровини, поднесено од градоначалникот на Општина Богданци.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Иванов ги прими новиот и досегашниот гувернер на НБРМ, Ангеловска-Бежоска и Богов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на ...

Пренасочен сообраќај по повод „Задушница“

Сообраќајната полиција, по повод верскиот празник „Задушница“, утре, како и за време на викендот ќе ...