Прва Гренд Слем победа за Лина Ѓорческа

lina-gjorceska-1

Лина Ѓорческа утрово во Мелбурн испиша нова страница во историјата на македонскиот тенис. Ѓорческа успеа да го мине првото квалификациско коло на Аустралијан Опен и да стане првата Македонска која забележала победа на еден Грен слем турнир.

Ѓорческа, која на ВТА листата се наоѓа на 206-то место, во првото квалификациско коло на Аустралијан Опен, ја победи Американката, Саша Викери.

Македонската тенисерка против 137-та на ВТА листата на теренот мина точно 100 минути и победи во три сета со 6:2, 3:6, 6:3.

Ѓорческа во второто квалификациско коло за противничка ќе ја има Унгарката Далма Галфи, која е 160-та на ВТА листата. Галфа во првото коло ја совлада Британката Тара Мур со 6:7, 6:3, 6:1.

 

Извор: www.kajgana.comДодади коментар

Би те интересирало и

Евертон со 20 милиони евра го грабнува Несторовски, ќе биде замена за Лукаку

Челниците на Евертон се подготвени во своите редови да го донесат Илија Несторовски, кој внимателно ...

Челси против Јунајтед во ФА купот – Конте и Мурињо со различни мотиви

Вчерашната ждрепка во следната фаза од ФА купот донесе исклучително интересна битка за полуфиналето. На ...

Close