Прво АО финале за Вознијацки – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Прво АО финале за Вознијацки

Данската тенисерка Каролина Вознијацки се избори за своето прво финале на Австралија опен по победата остварена рано утрово над Елиз Мертенс од Белгија.

Вознијацки која е втората носителка на АО, мечот го доби со 2-0, по сетови 6:3 и 7:6 за еден час и 40 минути игра.
Противничка на данската тенисерка во борбата за трофејот ќе биде подобрата од второто полуфинале на Грен слемот во Мелбурн кое е во тек, а во него играат Симона Халеп (Романија) и Анџелик Кербер (Германија).

Преземено од: Идивиди

Би те интересирало и

Серена Вилијамс го продолжи одморот, нема да настапи ни во Рим

Американската тенисерка Серена Вилијамс соопшти дека нема да настапи на турнирот во Рим, кој ќе ...

Федерер ја започнува сезоната на трева во Штутгарт

Швајцарскиот тенисер, Рожер Федерер годинава ќе ја започне својата сезона на трева во Штутгарт. Тоа ...