Претежно облачно со кратки сончеви периоди – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Претежно облачно со кратки сончеви периоди

Времето во Македонија денеска ќе биде претежно облачно. Во западните делови ќе има кратки сончеви периоди, а во јужните и во источните делови на земјава ќе има услови за слабо проврнување на дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец.

Утринската температура се движи од еден до седум, а дневната од осум до 15 степени. Во Скопје слично време, претежно облачно со слаб јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до два, а дневната ќе се искачи до 15 степени.

До вторник ќе преовладува стабилно време без врнежи и со пораст на дневната температура. В среда повторно се очекува од север да се спушти релативно брз и студен бран од север кој ќе предизвика температурата на воздухот да опадне за неколку степени. Ќе има повремени врнежи од дожд со послаб интензитет, а на повисоките планини ќе има локален снег. Потоа повторно се очекува стабилизирање и затоплување на времето.

Би те интересирало и

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...

Владата со соопштение реагираше по протестот за малиот Алмир

По денешниот протест на кој граѓаните го искажаа својот револт од водењето на судскиот процес ...