Приведени дваесетина лица за злоупотреби со земјоделски субвенции – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Приведени дваесетина лица за злоупотреби со земјоделски субвенции

Дваесетина лица во моментов се пред Судија на претходна постапка на распит, во скопскиот кривичен суд, поради сомнеж дека сториле злоупотреба на службена положба и овластување при распределба на земјоделски субвенции – дознава порталот Судство.мк.

Од судот и од Обвинитеството засега ништо официјално не соопштуваат, но според неофицијалните сознанија на порталот, приведените се сомничат за сторена злоупотреба на службена положба и овластување, согласно член 353 став 5 од Кривичниот законик на РМ и ним им се заканува казна затвор од најмалку пет години.

 

Извор: www.sudstvo.mk

Би те интересирало и

Кражба во наплатен пункт на ЕВН во Струга

Во периодот од 23.30 часот на 17.03.2018 до 06.00 часот на 18.03.32018 година, засега непознати ...

Со закана со нож му одзел 15 илјади денари во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против скопјанецот С.Х. ...