Приштина го одложи барањето на Косово за членство во УНЕСКО – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Приштина го одложи барањето на Косово за членство во УНЕСКО

Косовското министерство за надворешни работи соопшти дека го одложува барањето за членство на Косово во УНЕСКО наведувајќи дека станува збор за прагматично одложување во рамките на координација со влијание на западните земји.

„Прагматичното одложување на членството на Косово во Интерпол и УНЕСКО се потпира на блиската координација со САД и со другите земји на Квинта“, се наведува во соопштението на Министерството со кое раководи Беџет Пацоли.

Од друга страна, пак, Министерството ја информира јавноста дека процесот за членство на Косово во регионалните, континенталните и светските организации, односно во ОН, останува да биде примарна цел.

Се наведува дека Косово досега е членка во повеќе од 60 регионални, континентални и глобални организации и дека секоја акција, пријава, процедура за членство била во целост и блиско координирана со стратешките и историските сојузници на Косово, односно Соединетите Американски Држави и Европската Унија.

Во објаснувањето за одложувањето на барањето за членство на Косово во УНЕСКО од Министерството за надворешни работи се нагласува дека косовската влада и Министерството за надворешни работи дејствуваат на координиран начин, одговорно и во одбрана на националните интереси на Косово.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...