Продолжена кризната состојба на јужната и на северната граница – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Продолжена кризната состојба на јужната и на северната граница

Собранието денеска изгласа продолжување на кризната состојба на јужната и на северната граница поради зголемен обем на мигранти.

Кризната состојба ќе трае до 31 декември годинава.

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека одлуката е значајна и дека рокот се продолжува врз основа на проценките на надлежните служби.

Според него, мигрантската криза може да ескалира во секој момент.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...