Продолжуваат кадровските промени во здравството – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Продолжуваат кадровските промени во здравството

Вкупно 33 клиники и болници од денеска се со нови директори. Кадровските промени ги најави заменик министерот за здравство, Гоце Чакаровски, при тоа не откривајќи ги имињата на новите директори.

Според него, само мал број директори ќе ги задржат своите фотељи:

„Ги работиме документите, не ги знам сите напамет да ги соопштам. Меѓутоа денес ќе назначиме директори на 33 здравствени институции. Утре ќе продолжиме со другите и до крајот на неделата мислам дека ќе ги направиме сите промени“.

Познато е дека меѓу оние кои се менуваат, се директорката на Клиниката за детски болести, Аспазија Софијанова; директорот на Детската клиника Козле, Оливер Зафировски и директорката на Kлиниката за гинекологија, Марија хаџи Лега. Неделникот Фокус во меѓувреме пренесува дека на местото на Хаџи Лега доаѓа Викторија Јовановска.

Ваквите промени доаѓаат по најавата на ресорниот министер, Арбен Таравари дека кадрите нема да бидат назначувани по партиска линија, туку по стручност, професионалност и почит кон етиката на лекарската професија. Досега се разрешени директорите на Клиниката за радиотерапија и онкологија, Клиниката за токсикологија, Клиниката за нефрологија, Клиниката за кадиологија, но и Очната клиника.

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...