Продолжува распитот на осомничените во случајот „Талир“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Продолжува распитот на осомничените во случајот „Талир“

Денеска на пладне продолжува распитот на дел од осомничените во случајот „Талир“, што се однесува на незаконско финансирање на партијата. Од СЈО не потврдуваат кои од осомничените ќе се појават – јавува Макфакс.

Во петокот на распит се појавија седуммина од осомничените, меѓу кои поранешниот генерален секретар на партијата, Емил Димитриев, пратеничката Даниела Рангелова, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Првоосомничен во случајот е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој во петокот не се појави на распит бидејќи немал добиено уредно покана. Доколку не одговорат на поканата, обвинителите најавија дека ќе бараат од судот да издаде наредба за присилно приведување.

 

http://makfax.com.mk

Би те интересирало и

Нормализиран сообраќајот на патот Катланово-Велес

На патниот правец Катланово – Велес кај манастирите одронот е исчистен, сообраќајот е нормализиран и ...

Нова инвестиција на Млекара Ѓоргиеви и Best Food (видео)

Екипата на Канал 77 присуствуваше на отварањето на новите простории и производни капацитети на Млекара ...